utorok 26. februára 2013

Mini Apple Pies

Pre tentokrát som si urobila jablkový koláčik upečený priamo pre seba na mieru, pretože milujem jablká v kombinácii so škoricou, vlašskými orechami a po tejto skúsenosti už aj s ovsenými vločkami. Recept na malé a veľmi chutné jabĺčkové koláčiky, ktoré najlepšie chutia ešte teplé so šľahačkou:)


Mini Apple Pies
Potrebujeme

na cesto:
-80g hladkej múky
-60g masla
-1 PL krupicového cukru
-štipka soli
-3 PL vody

na plnku:
-3 veľké jablká
-3 PL škoricového cukru
-2 PL masla
-1 PL citrónovej šťavy
-3 lyžice pomletých vlašských orechov
-štipka muškátového orieška

na posýpku:
-50g ovsených vločiek
-40g masla
-10g hnedého cukru

Postup

Z hore uvedených ingrediencii si vypracujeme cesto (pokiaľ by sa nechcelo spojiť a bolo by príliš suché, dolejeme ešte vodu), zabalíme do potravinárskej fólie a odložíme aspoň na hodinku do chladničky.
Zatiaľ si škrabkou na zemiaky ošúpeme jablká, odstránime jaderníky a nakrájame na malé kocky. Tie zmiešame s citrónovou šťavou, rozpusteným maslom, škoricovým cukrom, muškátovým orieškom a vlašskými orechmi. Jablkovú plnku zatiaľ odložíme do chladničky.
Na ovsenú posýpku zmiešame ovsené vločky s rozpusteným maslom a hnedým cukrom.
Po hodine vyberieme cesto a rozdelíme na dve časti, ktoré vyvaľkáme na pomúčenej pracovnej doske. Cestom vyplníme maslom vymazané zapekacie formičky s priemerom 9 cm, vložíme do nich jablkovú plnku (musí jej byť viac ako sa do formičky zmestí, pretože po upečení sa jablká scvrknú a plnka mierne padne) a posypeme ovsenou posýpkou. Ak nám ešte ostalo cesto, môžeme formičkami na medovníčky vykrojiť rôzne tvary a položiť na koláčiky. Zakryjeme alobalom a pečieme pri 180°C asi 20 minút. Odstránime alobal a ešte 20minút dozlata dopečieme. Keď už koláčiky nie sú také horúce, vyklopíme ich na tanierik a papáme:)

nedeľa 24. februára 2013

Domáci vanilkový cukor a vanilkový extrakt

Domáce vanilkové produkty sa naozaj nedajú porovnať s tými kúpenými, jednak čo sa ich chuti týka, ale taktiež aj kvality a spôsobu prípravy. Určite dobre poznáte starý známy Vanilínový cukor, ktorý ako už z názvu vyplýva okolo vanilky ani len nešiel a jeho aróma sa vyrába synteticky. Vanilkový extrakt si tiež najradšej robím doma sama, pretože vždy viem, čo obsahuje. Nieje to nič zložité. Príprava obidvoch je naozaj veľmi jednoduchá a rozdiel spoznáte aj sami.
Domáci vanilkový cukor a vanilkový extrakt

Vanilkový cukor



Potrebujeme

-200g krupicového cukru
-1,5 vanilkového lusku (dostanete kúpiť v Marks&Spencer, Tesco Extra, lacnejšie cez internet: http://www.prava-vanilka.sk/pravavanilka/3-PODMIENKY-PREDAJA)

Postup

Do uzatvárateľnej nádoby nasypeme cukor. Na drevenej doske pozdĺžne prerežeme 1 strúčik vanilky a z oboch strán vyberieme nožom maličké zrniečka. Tie rozmelieme v prstoch, zamiešame do cukru a prázdne tobolky spolu s ďalšou celou polovičkou pozdĺžne zapichneme do cukru. Nádobu uzavrieme a poriadne potrasieme aby sa chuť vanilky uvoľnila. Necháme aspoň týždeň stáť a následne môžeme začať používať. Po zúžitkovaní cukru, tobolky nevyhadzujeme, môžeme ich znova použiť, pretože zo seba dokážu uvoľňovať svoju arómu aj 2 roky. Pokiaľ stále voňajú po vanilke, môžeme ich kľudne využívať aj naďalej.


Vanilkový extrakt

 
Potrebujeme  

-100ml bieleho alkoholu (ja používam biely rum)
-2 vanilkové lusky

Postup

Do uzatvárateľnej (najlepšie sklenenej) fľaštičky nalejeme destilát, do ktorého z jedného vanilkového struku zamiešame zrniečka. Pridáme k nim taktiež prázdne tobolky a jeden pozdĺžne prerezaný vanilkový struk. Poriadne zatrepeme a skladujeme po dobu 3 mesiacov v chladničke. Každý týždeň extrakt poriadne premiešame a umiestnime naspäť na svoje miesto. Po uplynutí 3 mesiacov by mala byť farba zmenená na slabo hnedú a vtedy môžeme začať extrakt používať. Opäť tobolky nevyhadzujeme, po použití poslednej kvapky extraktu nalejeme nový destilát, pridáme zrniečka z novej vanilky a už len čakáme...

sobota 23. februára 2013

 Slaninkový Quiche Lorraine

Recept na typické francúzske slané mini koláčiky vhodné na obed alebo večeru, či už doma alebo do kabelky na cestu. Keďže sa jedia studené, robievam si ich, keď idem na celý deň preč a nemám istý obed.
Uverejňujem recept na 3 mini Quiche alebo 1 veľký.


Slaninkový Quiche Lorraine
Potrebujeme

na cesto:
-300g hladkej múky
-80g najemno nastrúhaného parmezánu
-150g nastrúhaného masla
-1 lyžička morskej soli
-1 vajce  
-1 lyžica studeného mlieka

na plnku:
-125g slaninky (v Lidli predávajú dvojbalenie už nakrájanej)
-1/2 väčšej cibule
-1 balenie bryndze
-180ml kyslej smotany
-180ml sladkej smotany
-1 vajce
-soľ, korenie

Postup

Najlepšie deň vopred si vypracujeme z uvedených ingrediencii cesto, zabalíme ho do potravinárskej fólie a uložíme do chladničky.

Vo väčšej uzatvárateľnej miske si pripravíme taktiež deň dopredu Créme Fraiche (šľahačkový kyslý krém). Do misky nalejeme sladkú a kyslú smotanu, misku poriadne zatvoríme a asi 20 sekúnd trepeme. Necháme pri izbovej teplote pôsobiť celú noc. Na druhý deň dosolíme, vmiešame vajíčko a po pridaní vajíčka odložíme Créme Fraiche do chladničky.
Cesto vyberieme z chladničky aby nám trošku zmäklo a dalo sa s ním pracovať.


Na olivovom oleji si krátko osmažíme nakrájanú cibuľku a pridáme slaninku. Opekáme, kým sa zo slaniny vytopí trošku masti a zmenší svoj objem. Mala by byť trošku chrumkavá, ale nie spečená. Necháme vychladnúť.
Trúbu predhrejeme na 170°C. Cesto si rozvaľkáme a vyložíme ním formy na Quiche. Okraje prejdeme valčekom aby sa nám oddelilo prevýsajúce cesto, dno poprepichujeme vidličkou, zakryjeme alobalom a nasypeme na neho suché fazule. Pečieme 10 minút, následne odstránime fazule a dopečieme ešte 5 minút.
Na slané korpusy položíme slaninku (necháme si ešte nejakú navrch) a bryndzu, nalejeme Créme Fraiche a na vrch rozmiestnime ešte trošku slaninky a okoreníme. Pečieme 15-20 minút, keď sa plnka zdvihne, nebude sa triasť a trošku zhnedne. Vtedy Quiche vyberieme z trúby. Necháme vychladnúť a skladujeme v chladničke.

piatok 22. februára 2013

Strúhaný tvarožník

Milujem tvaroh. Dá sa povedať, že v každej možnej sladkej podobe a ani tento koláčik nie je výnimkou. Keď som bola malá mamina mi ho zvykla kupovať na raňajky, na ktoré som sa neuveriteľne už večer vždy tešila. Vtedy som ale ešte nevedela, že si ho jedného dňa budem môcť upiecť sama a aj ho celý úplne sama zjesť:) 


Strúhaný tvarožník
Potrebujeme

na cesto:
-400g hrubej múky
-200g mäkkého masla
-1 prášok do pečiva
-3 PL kakaa
-1,5 PL práškového cukru
-8 PL mlieka

na plnku:
-500g jemného tvarohu
-2 vajcia
-150g práškového cukru
-1 PL solamylu
-1 vanilkový cukor
-citrónová kôra za 1/2 citróna
-štipka soli

Postup

V kuchynskom robote zmiešame múku s práškom do pečiva, kakaom a práškovým cukrom, následne primiešame nahrubo nastrúhané zmäknuté maslo a mlieko. Z cesta rukou vytvarujeme guličku, zabalíme do potravinárskej fólie a odložíme do chladničky.
Na tvarohovú plnku si zmiešame tvaroh so žĺtkami, práškovým a vanilkovým cukrom, solamylom a na jemnom strúhadle nastrúhame citrónovú kôru. Vo vedľajšej miske si z bielkov a štipky soli vyšľaháme sneh, ktorý ručne pomaličky primiešame do tvarohovej zmesi.
Trúbu si vyhrejeme na 180˚C. Na maslom vymastený plech nahrubo nastrúhame polovičku kakaového cesta, rovnomerne na neho nalejeme tvarohovú plnku, ktorú zase zakryjeme druhou polovičkou nastrúhaného cesta.
Pečieme 30 minút, necháme vychladnúť, posypeme práškovým cukrom a pokrájaný vyberáme z plechu.:)

sobota 16. februára 2013

Tvarohové pagáčiky

Aby nebolo všetko stále len z cukru, čokolády a ovocia, pridávam pre zmenu recept na niečo slané, čo z mojej skúsenosti ocenili väčšinou najmä muži. Či už sa jedná o párty, raňajky alebo posedenie pri telke sú veľmi nebezpečné, pretože sú maličké, neskutočne dobré a veľmi rýchlo zmiznú:)
Prikladám recept na cca 60 pagáčikov.


Tvarohové pagáčiky
Potrebujeme
-290g hladkej múky
-250g hrudkovitého tvarohu
-250g masla
-200g kyslej smotany
-1,5 PL lyžice morskej soli
-1 žĺtko

+ rozšľahané vajíčko na potretie, rasca

Postup

Všetky ingrediencie spolu zmiešame a vytvoríme kompaktné cesto, ktoré odložíme minimálne na hodinu do chladničky. Ja si ho pripravím aj deň/dva vopred aby som pagáčiky mala vždy čerstvé, keď na ne príde chuť. Trúbu predhrejeme na 180˚C. Cesto vyberieme z chladničky, necháme chvíľku zmäknúť pri izbovej teplote a vyvaľkáme na hladkou múkou posypanej pracovnej doske na hrúbku cca 1 cm. Následne pohárom s úzkym hrdlom alebo kruhovým vykrajovátkom s priemerom asi 4 cm vykrajujeme pagáčiky a ukladáme vedľa seba na plech vyložený pečiacim papierom. V menšej miske alebo poháriku rozšľaháme vidličkou vajíčko, ponatierame štetcom surové pagáčiky a posypeme ich rascou (množstvo nechám už na vás, ja jej dávam naozaj veľmi veľa). Pečieme cca 15-20 minút. Mali by sa nám dvihnúť a na povrchu upiecť dohneda(viď obrázok).

utorok 12. februára 2013

Jablkový Tarte Tatin

  
Opäť som sa počas víkendu v Prahe nechala inšpirovať úžasnými francúzskymi kaviarňami, kde som pri káve a koláčiku trávila voľné chvíle. Tentokrát ma už na prvý pohľad zaujal ich Tarte Tatin, ktorý skombinovali s broskyňovým džemom a bol naozaj výborný. Po príchode domov som sa preto rozhodla vyskúšať tento jedinečný francúzsky zákusok, ktorý je pre mňa už dlho výzvou a musím sa pochváliť, že sa mi naozaj veľmi podaril:) Teplému jablkovému dezertu s vanilkovou zmrzlinou, ktorý vonia po karamele a masle totiž odolá naozaj len málokto...

Jablkový Tarte Tatin



Potrebujeme

-1kg jabĺk (golden delicious)
-citrónovú šťavu z 1/2 citrónu
-80g masla
-100g kryštálového cukru
-štipku mletej škorice

na cesto:
-100g masla
-2 žĺtky
-25g kryštálového cukru
-150g polohrubej múky
-nastrúhanú citrónovú kôru z 1/2 citróna
-štipka soli

 Postup


Do kuchynského robota nastrúhame maslo, pridáme múku so štipkou soli, cukor, žĺtky, nastrúhanú citrónovú kôru a miešame, kým sa nám nespojí cesto. Môžeme priliať trochu studenej vody. Z cesta vytvarujeme guľu, zabalíme ho do potravinárskej fólie a odložíme na hodinku do chladničky.
Škrabkou na zeleninu si ošúpeme jablká, odstránime jaderníky a rozdelíme ich na štvrtinky. Na koláč budeme potrebovať okrúhlu panvicu alebo zapekaciu misu, ktorá sa može použiť aj na sporák a následne aj do trúby, pričom neprihorí. Do takejto misy dáme na sporák roztopiť maslo a prisypeme cukor so škoricou. Miešame a čakáme, kým sa nám cukor začne rozpúšťať, skaramelizuje a získa zlatistú farbu (cca 8 minút). Vtedy odstavíme z plameňa a okrúhlou časťou nadol poukladáme do misy natesno jablká. Treba dávať pozor, karamel je veľmi horúci a po pridaní jabĺk zažne trošku prskať. Jablká pokvapkáme citrónovou šťavou a na miernom ohni zahrievame 25 minút, kým jablká s cukrom nezačnú karamelizovať. Keď sú mäkké a obalené karamelovou vrstvou, panvicu stiahneme z plameňa a necháme mierne vychladnúť. Trúbu si zatiaľ vyhrejeme na 200˚C. Cesto vyberieme z chladničky, vyvaľkáme ho do veľkosti priemeru panvice a zakryjeme ním jablká. Okraje povtláčame dnu a pečieme 20 minút. Potom znížime teplotu na 160˚C a pečieme ďalších 15 minút. Po vytiahnutí počkáme asi 10 minút a opatrne koláčik pomocou priklopeného taniera vyklopíme. Môžeme podávať ešte teplé s vanilkovou zmrzlinou:)

štvrtok 7. februára 2013

Čokoládový tart

Môj vlastný recept na výborný čokoládový dezert, ktorý sa doma dočkal obrovského úspechu. Mám pocit, že ho odteraz budem musieť začať robievať častejšie ako ktorýkoľvek iný koláč, pretože nahradil doteraz nenahraditeľné miesto obľúbeného cheesecaku:)
Čokoládový tart

Potrebujeme

na cesto:
-125g hladkej múky
-60g masla
-60g práškového cukru
-1 vajce
(+ polievková lyžica kakaa pre tmavé cesto)

na čokoládovú plnku:
-250g kvalitnej horkej čokolády
-250ml šľahačkovej smotany
-4 polievkové lyžice mlieka
-2 vajcia
-1 ČL vanilkového extraktu

na čokoládovú polevu:
-80 ml šľahačkovej smotany
-50g horkej čokolády
-kakaový prášok na posypanie

Postup

Z múky, mäkkého masla a cukru vypracujeme v kuchynskom robote mrveničkovú zmes, pridáme vajce a vypracujeme cesto. Zabalíme ho do potravinárskej fólie a necháme stuhnúť asi 30 minút v chladničke. Trúbu predhrejeme na 160˚C, vyberieme cesto, vyvaľkáme ho a vložíme do koláčovej formy. Valčekom prejdeme po okrajoch formy tak,aby sme zarovnali okraje a prevýsajúce cesto odstránime. Dno poprepichujeme vidličkou, zakryjeme ho alobalom a na neho vysypeme suché fazule aby sa nám cesto nezdvihlo. Vložíme do trúby a pečieme 15 minút. Následne odstránime alobal a necháme cesto ešte 5 minút v trúbe. Vyberieme a necháme vychladnúť.
Na čokoládovú plnku rozpustíme v hrnci horkú čokoládu v šľahačkovej smotane, pridáme mlieko a vanilkový extrakt. Miešame, kým nám nevznikne jednotná tekutá hmota. Vedľa v miske ručným mixérom vyšľaháme vajíčka do peny a prilejeme k nim čokoládovú zmes. Poriadne premiešame, vylejeme na cesto a pečieme cca 10-15 minút, kým hmota stuhne a trošku sa dvihne. Vyberieme a necháme vychladnúť. Na prípravu čokoládovej polevy rozpustíme čokoládu v hrnci v šľahačkovej smotane a vylejeme na koláč. Keď celý stuhne, pomocou sitka rovnomerne posypeme kakaovým práškom a skladujeme v chladničke. Výborný je v kombinácii s domácou šľahačkou!:)

piatok 1. februára 2013

Makovo-orechová torta s Nutellou

K úžasnej kombinácii orechov, maku, kyslého džemu, šľahačky a nugátu nie je naozaj čo dodať, treba tortu jednoducho určite ochutnať!
Makovo-orechová torta s Nutellou

Potrebujeme

-2 vajcia
-125g práškového cukru
-300ml mlieka
-200g polohrubej múky
-2 lyžice medu
-150g mletého maku
-100g mletých vlašských orechov
-1 ČL sódy bikarbóny
-štipka soli

-ríbezľový džem
-250ml sladkej smotany
-Nutella

Postup

Zmiešame spolu všetky ingrediencie na korpus a zvlášť si z bielok a štipky soli vyšľaháme sneh. Sneh postupne a pomaly vmiešame do cesta a to vylejeme do vymastenej a vysypanej 24cm formy na pečenie. Pečieme cca 35 minút pri 170°C. Korpus necháme na pokojnom mieste vychladnúť a dvakrát pozdĺžne prerežeme. Zatiaľ do hrnca s vodou vložíme Nutellu a varíme, kým sa neroztopí. Zo sladkej smotany vyšľaháme šľahačku a natrieme ňou spodné podlažia korpusu. Horné vrstvy ponatierame poriadnou dávkou ríbezľového džemu a spojíme. Na záver zakryjeme tortu tekutou Nutellou a necháme chladiť v chladničke. Podľa vkusu a chuti ešte ozdobíme: