štvrtok 26. septembra 2013

Jesenný makový koláčik

Keď koláč, tak makovník...:)recept je určený pre každého, kto miluje mak, orechy a poctivé makové koláče. A poctivé preto, pretože sa plnkou a ani makom v nej nešetrí!
Jesenný makový koláčik


Potrebujeme

na cesto:
-350g hladkej múky
-3 lyžice práškového cukru

-2 vajcia
-150g masla

na plnku:
-370g mletého maku
-170g krupicového cukru
-350ml mlieka
-2 lyžice medu (alebo Agave sirup)
-80g pomletých vlašských orechov
-20g vanilkového cukru (1balenie)
-2 vajcia

Postup

V kuchynskom robote alebo rukami zmiešame múku s cukrom, pridáme nastrúhané maslo, vajce a vypracujeme hladké cesto, ktoré zabalíme do potravinárskej fólie a dáme aspoň na 1/2 hodinku do chladničky. Zatiaľ si pripravíme makovú plnku. Do hrnca nasypeme mak s krupicovým aj vanilkovým cukrom a zalejeme mliekom. Uvedieme do varu a odstavíme z ohňa. Do mierne teplej makovej plnky pridáme med a necháme vychladnúť. Primiešame orechy, vajíčka a dôkladne celé zamiešame.
Cesto vyberieme z chladničky. 2/3 cesta rozvaľkáme na pomúčenej doske na kruhový tvar a prenesieme ho do maslom vymastenej a múkou vysypanej 24cm tortovej formy (aj na okraje). Rovnomerne nanesieme makovú plnku. Zvyšné cesto vyvaľkáme na kruhový tvar (môžeme povykrajovať z neho rôzne tvary), zakryjeme ním plnku a okraje poohýbame dovnútra. Povrch cesta potrieme rozšľahaným vajíčkom a pečieme vo vyhriatej rúre pri teplote 170°C cca 35 minút. Po vychladnutí posypeme práškovým cukrom a podávame.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára