streda 6. marca 2013

Cinnamon Buns

Americká verzia nášho osieho hniezda bola pre mňa veľkou výzvou, pretože sa jedná o kysnuté cesto a s kvasnicami sme už zo začiatku moc kamarátky neboli. Vždy, keď som sa odhodlala, že je ten správny čas upiecť niečo kysnuté, nebol recept presne napísaný alebo bol vynechaný krok a moja snaha nájsť si ku kvasniciam cestu bola tým pádom zbytočná. Cesto nevykyslo nikdy ako malo, a tak som sa rozhodla že nájdem spôsob ako sa mi to podarí. Odteraz čokoľvek sa píše v receptoch o postupe prípravy kysnutia ignorujem, pretože som si našla svoj spôsob, ktorý funguje zakaždým a cesto rastie až až:)
Tieto osie hniezda sú vynikajúce! Najlepšie sú, keď sa jedia čerstvé a ešte teplé s polevou z Philadelphie. Keďže ja zbožňujem extrémne sladké koláče, odporúčam Vám dať menej glazúry ako som dala ja alebo samozrejme ju môžete aj vynechať.


Cinnamon buns


Potrebujeme

na cesto:
-300ml plnotučného mlieka
-30g cukru
-1/2 kocky čerstvého droždia
-500g hladkej múky
-1 čl soli
-85g masla

na plnku:
-80g masla
-1 PL mletej škorice
-80g hnedého cukru

na polevu:
(recept je na plnú dávku, ale odporúčam urobiť z polovičnej)
-50g masla
-300g práškového cukru
-125g (1 balenie) Philadephie alebo iného smotanového syra

+vajíčko na potretie

Postup

Najprv si pripravíme kvások. Vyberieme z chladničky kvasnice aby sa prispôsobili izbovej teplote a asi po pol hodinke rozmrvíme 1/2 kocky do misky. Zasypeme ich lyžičkou cukru a miešame dokým sa nevytvorí jednotná tekutá kašičková zmes (trvá to asi 30 sekúnd). Zalejeme zohriatym mliekom (nie veľmi teplé, trošku teplejšie ako izbová teplota), zamiešame, prikryjeme kuchynskou utierkou a necháme asi 20 minút odpočívať na teplom a pokojnom mieste. Pokiaľ by ste také miesto nenašli, môžete aj rozohriať trúbu, vypnúť ju, trošku vyvetrať a keď je v nej akurát teplo, umiestniť misku do nej. 
Zatiaľ do inej väčšej misky navážime múku, roztopíme maslo, pridáme cukor a soľ. Keď je kvások hotový (spoznáte to tak, že na hladine mlieka vybehnú kvasnice a vytvoria na ňom sivý povlak alebo bublinky) nalejeme ho do misky s múkou a všetko poriadne rukami premiešame. Cesto treba poriadne prevzdušniť aby sa ku kvasniciam dostal vzduch a mohlo poriadne vykysnúť. Povrch cesta uhladíme, zasypeme hrsťou múky, prikryjeme utierkou a necháme kysnúť na teplom a pokojnom mieste asi 40 minút. Malo by svoj objem zdvojnásobiť.
Keď nám cesto vykysne, vyberieme ho z misky a na pomúčenej pracovnej doske ho vyvaľkáme na obdĺžnikový tvar hrubý asi 1,5cm. Natrieme ho rovnomerne zmäknutým maslom a posypeme škoricou zmiešanou s hnedým cukrom. Pozdĺžne cesto stočíme do rolády a ostrým nožom nakrájame asi na 14 častí. Umiestnime ich vedľa seba do kruhu do maslom vymazanej koláčovej formy (26cm) a necháme ešte 20 minút kysnúť. Zatiaľ si trúbu vyhrejeme na 180°C. Po 20 minútach potrieme osie hniezda rozšľahaným vajíčkom a pečieme asi 17 minút.
Zatiaľ si pripravíme glazúru. Vyšľaháme maslo spolu s cukrom a pridáme smotanový syr. Poriadne zamiešame a odložíme bokom.
Po vybratí osích hniezd z trúby počkáme asi 10 minút a polejeme ich glazúrou. Konzumujte ešte teplé! Mňam:)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára